Praca magisterska z socjologii o narkomanii

Praca magisterska z socjologii o narkomanii z pewnością może być sporym wyzwaniem. Temat narkomanii jest bardzo ciekawy, ponieważ dotyczy on całego przekroju społeczeństwa. W poniższym artykule przedstawimy, jak ująć to zagadnienie w swojej pracy dyplomowej.

W rozdziale pierwszym trzeba jasno przedstawić rozmaite kwestie teoretyczne. Zacząć trzeba od określenia pojęcia narkomanii. Zdefiniować ją można ogólnie jako uzależnienie od substancji chemicznej wpływającej na czynność mózgu.

W tym rozdziale pracy magisterskiej z socjologii należy przedstawić najpopularniejsze narkotyki zażywane w Polsce. Warto tutaj nadmienić, że narkotyki umownie dzielą się na miękkie i twarde.

Miękkie narkotyki to te, które nie powodują uzależnienia fizycznego. Zaliczyć do nich można przykładowo marihuanę. Twarde narkotyki, to te, które mają najwyższy poziom uzależniający. Do tej grupy można zaliczyć takie narkotyki jak kokaina, amfetamina, czy też heroina.

Poza tym w tym rozdziale trzeba wspomnieć o tzw. dopalaczach. Ogólnie można je zdefiniować jako różne substancje chemiczne, które wpływają na działanie mózgu. Pierwotnie miały służyć one za zamienniki tradycyjnych narkotyków, jednakże z czasem pod wpływem nacisku opinii publicznej zostały one zdelegalizowane.

W rozdziale drugim takiej pracy dyplomowej z socjologii należy zawrzeć konkretne badania. Tutaj z pomocą przychodzą różne instytucje, które co jakiś czas badają występowanie narkomanii w Polsce. Te analizy mogą wesprzeć Twoje własne badanie, które pozwoli Tobie lepiej zobrazować to zjawisko społeczne.

W rozdziale trzecim musisz zawrzeć odpowiednie wnioski dotyczące stanu narkomanii w Polsce. Możesz też tutaj przedstawić swoje propozycje dotyczące ograniczenia lub nawet wyeliminowania narkomanii. Warto tutaj zwrócić uwagę na doświadczenia Portugalii, która w dużej mierze zalegalizowała narkotyki.

Praca magisterska z socjologii o narkomanii. Podsumowanie.

Praca magisterska z socjologii może być świetną okazję, aby zaprezentować bogactwo swojego warsztatu socjologicznego. Tego typu praca dyplomowa może być również ciekawym głosem w debacie dotyczącej walki z narkomanią.

Jak wiadomo, jeszcze żadnemu krajowi nie udało się w pełni wyeliminować narkomanii. Sama sprzedaż narkotyków jest jedną z najbardziej lukratywnych form działalności przestępczej. Prohibicja sprawia, że różne organizacje przestępcze osiągają kolosalne zyski z narkotyków, tym bardziej że produkcja tych substancji jest z reguły relatywnie tania. Wciąż otwarte jest pytanie, czy delegalizacja narkotyków spowodowała więcej dobrego, czy też złego.

Post Author: Socjolodzy PRO

Socjolodzy PRO
Piszesz pracę licencjacką bądź magisterską socjologii? Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami! Od lat skutecznie pomagamy w pracach dyplomowych z socjologii i innych przedmiotów.

Dodaj komentarz